Úvod  >  Koronavírus - aktuálna situácia

Koronavírus - aktuálna situácia

Pridať otázku
31 máj 2020, Martin, Humenné

Vaša otázka

Dobrý deň, Máme zaplatenú 50% zálohu na zájazd (Rhodos-Irene) v júli. Keďže sme z dôvodu koronavírusu s manželkou zostali obaja bez práce, je možné vrátenie zálohy a zrušenie zájazdu? Ďakujem.

Zrušenie zájazdu s vrátením peňazí je v prípade, že ste zostali bez práce v období "koronavírusu", možné, ak zájazd zruší cestovná kancelária. Ak ho stornujete Vy, dostanete "poukaz". Obráťte sa, prosím, na svojho predajcu, aby sme Váš prípad riešili v konkrétnych súvislostiach.

31 máj 2020, SB, Malacky

Vaša otázka

Dobrý deň, 18,júna sme mali odcestovať na Thassos. Aké sú v súčasnosti naše možnosti? Ďakujem

Zájazd s odletom 18.6. na ostrov Thassos sa neuskutoční. V tom čase ešte nebude letisko Kavala otvorené pre medzinárodné lety. V pondelok alebo v utorok dostanete od CK FIFO oznámenie o zrušení zájazdu a k tomu možnosti, čo robiť ďalej. V ponuke budú iné termíny, iné destinácie alebo odklad zájazdu na rok 2021.

31 máj 2020, Magdalena, Košice

Vaša otázka

Dobrý deň, chcela by som vedieť či budú v júli 2020 v Bulharsku otvorené aj aqua parky a bazény pri hoteloch, nebudú nejaké dovolenku obmedzujúce opatrenia ? Dakujem

Aquaparky a bazény pri hoteloch budú v júli v Bulharsku otvorené. V tejto sezóne je potrebné očakávať hygienicko-zdravotné opatrenia. Na dobrú dovolenku to však vplyv mať nebude. Každým týždňom, pri dobrom vývoji, sa opatrenia budú zmierňovať.

31 máj 2020, Jozef Žember, Prievidza

Vaša otázka

Dobrý deň,10.7.by sme mali letieť do Turecka,zaplatená záloha. Vzhľadom k súčasnej nejasnej situácii ohľadne testov a karanteny do aj pri návrate z Turecka chceme zájazd preložiť buď na budúci rok,alebo zmeniť za nejakú bezpečnejšiu destinaciu (Grécko). Do 10.6. by sme mali doplatiť zvyšok. Bude nám dovtedy ponúknuté nejaké iné riesenie? Alebo máme my kontaktovať predajcu? Podľa SOI máme čakať na ponuky od ck. Ďakujem.

Predpokladáme, že 10.7. už do Turecka budeme lietať. Ak by boli nejaké prekážky (testovanie alebo karanténa), zájazd by sme zrušili. Rozhodnutie spravíme približne 2 týždne pred odletom. Zájazd však môžete zrušiť bez stornopolatku aj vy a preložiť ho na budúci rok alebo ho vymeniť za pobyt v Grécku. Ponuky Vám pošleme. V tejto veci sa obráťte na svojho predajcu. Doplatok za zájazd do Turecka s odletom 10.7. sa presúva na 25.6.2020.

29 máj 2020, Martin, Martin

Vaša otázka

Dobrý deň, 15. 6.2020 sme mali ísť do Turecka mám zaplatenú zálohu, stále neviem čo ďalej?

Zájazd s odletom 15.6. do Turecka sa neuskutoční. V tom čase ešte nebude letisko Antalya otvorené pre medzinárodné lety. V pondelok alebo v utorok dostanete od CK FIFO oznámenie o zrušení zájazdu a k tomu možnosti, čo robiť ďalej.

29 máj 2020, Klaudia, Banská Bystrica

Vaša otázka

Dobrý deň. Máme zaplatenú 50% zálohu na zájazd (Rhodos-Virginia) v júli. Chcem sa opýtať, ak prijmem voucher na budúcu sezónu či garantuje ten istý zájazd v rovnakej cene, ak budú deti o rok staršie (teraz 14 a 16), alebo si budeme všetci vyberať zájazdy nanovo za nové ceny. Ďakujem, Klaudia, Banská Bystrica

"Poukaz - voucher" je treba vnímať ako záväzok cestovnej kancelárie voči klientovi na určitú sumu. Takže dôležitá je suma uvedená na "poukaze". Cestovná kancelária negarantuje ten istý zájazd za rovnaké ceny v roku 2021. To prakticky nie je možné, lebo dnes nepoznáme žiadne nákupné ceny ubytovacích a dopravných kapacít na rok 2021. Za uvedenú sumu si budete môcť vybrať akýkoľvek zájazd z aktuálnej ponuky CK FIFO v sezóne 2021.

27 máj 2020, Gabriela, Dolny Kubin

Vaša otázka

Mame zaplatenu zalohu na dovolenku do grecka na ostrov kreta v juni 17.6.. Vratite nam zalohu?

Zájazd s odletom 17.6. na Krétu sa neuskutoční. V tom čase ešte nebude letisko Heraklion otvorené pre medzinárodné lety. V pondelok alebo v utorok dostanete od CK FIFO oznámenie o zrušení zájazdu a k tomu možnosti, čo robiť ďalej.

27 máj 2020, Martina, Bratislava

Vaša otázka

Dobrý deň. Máme objednaný 11 dňový pobyt na Kréte s odchodom 8.júla. Radi by sme na dovolenku odcestovali, ak to situácia dovolí. Bolo by možné ale termín posunúť napr. na koniec júla? Alebo aj prípadne zmeniť destináciu?

V súčasnosti je zmena termínu a aj destinácie umožnená bez akýchkoľvek poplatkov. Obráťte sa na svojho predajcu. Radi Vás na letnej dovolenke privítame!

26 máj 2020, Peter, Vranov nad Topľou

Vaša otázka

Dobrý deň chcem sa spýtať máme zakúpený zájazd letecky z Košic Bulharsko od 03.07.2020 do 14.07.2020 bude možné vycestovať? Máte najake informácie o cestách do Bulharska.Je možné zájazd preložiť na august, poprípade zamena za Chorvátsko alebo Slovensko? Aké sú podmienky na preloženie zájazdu.Dakujem

Momentálne plánujeme zájazd do Bulharska od 3.7.2020 zrealizovať. Doplatok je potrebné zaplatiť do 17.6.2020. Bulharsko je pripravené. Zájazd je tiež možné teraz bezplatne preložiť na august alebo tiež zameniť do vybraných hotelov v Chorvátsku alebo na Slovensku.

25 máj 2020, Jana, Bratislava

Vaša otázka

Dobrý deň, 9. júla máme cestovať na ostrov Thassos. Podľa Vašich oznámení na stránke píšete, že doplatok sa má zaplatiť 30 dní pred odletom, tzn., že by sme to mali zaplatiť 8.- 9. júna, lenže neviem či budeme vedieť v tomto termíne už konkrétne podmienky cestovania, keď to bude jasné až okolo 15. júna. Ako sa máme v tomto prípade zariadiť keď nebudeme ešte vedieť či pôjdeme do karantény po dovolenke, alebo aj absolvovať testy, čo by sme určite nechceli absolvovovať.

Na termíny s odchodom do 10.7.2020 sa doplatok skráti na 15 dní pred odletom, teda vo Vašom prípade doplatok zaplatíte do 25.6.2020.

24 máj 2020, Alena, Bánovce nad Bebravou

Vaša otázka

Na 26.jula mám zaplatenú dovolenku do Bulharska. Polovicu som už zaplatila. Chcela by som dovolenku zmeniť na dovolenku na Slovensku. Aký je postup?

Našou snahou je umožniť presun zahraničnej dovolenky na Slovensko. Máme pre Vás na výber viacero ubytovacích zariadení na horách, pri vode, pri aquaparkoch, s ponukou wellness alebo v kúpeľoch. Isté obmedzenia však existujú. V každom prípade budeme spoločne s Vami hľadať vhodné riešenie. Obráťte sa, prosím, na Vášho predajcu alebo na call centrum CK FIFO 0908 104 103.

24 máj 2020, Gabriela, Bratislava

Vaša otázka

Dobrý deň, mám zakúpený zájazd do Chorvátska na termín 4.7. -11.7. Rada by som išla aj v tomto termíne, no neviem zatiaľ za akých opatrení bude možné tráviť dovolenku v Chorvátsku , či pri návrate na Slovensko budú potrebné testy, alebo 14 dňová karanténa. Chcela by som sa spýtať, či je možné presunúť termín bezplatne na august v tejto sezóne. Ak áno, či mi bude výsledná kalkulácia vypočítaná za takých podmienok, ako keď som kupovala first minute v decembri. Ďakujem s pozdravom Gabriela

CK FIFO bude realizovať zájazdy len za predpokladu, že tak v dovolenkovej krajine, ako aj na Slovensku sa nebudú musieť robiť korona-testy a tiež nebude potrebná žiadna karanténa. Chorváti tieto obmedzenia už zrušili. Slovensko k ich zrušeniu pristúpi pravdepodobne okolo 15. júna. Termín z júla na august je momentálne možné presunúť bezplatne. Najlepšie bude, ak sa rozhodnete najneskôr 30 dní pred pôvodným začiatkom dovolenky. Čo sa týka ceny, vo väčšine prípadov sme schopní pri presune zachovať akciové podmienky "first moment", záleží však aj na konkrétnom hoteli. Buďte s nami v kontakte, určite nájdeme vhodné riešenie.

22 máj 2020, Iva, Banská Bystrica

Vaša otázka

Grécko vytvára podmienky, aby sme mohli absolvovať dovolenku. Moje otázky: 1. mám zaplatenú zálohu na júlový termín, chcem ísť na dovolenku, doplatok by mal byť zaplatený do 29.05.2020... ale v tejto chvíli neviem, či SR bude/nebude vyžadovať covid testy + 2 týždňovú karanténu po návrate z dovolenky, v prípade, že áno, si cestovať nemôžem dovoliť a v tom prípade na dovolenku nepôjdem. 2. osloví ma cestovná kancelária ohľadom zaplatenia doplatku? resp. vystavení vouchera v hodnote zálohy do 31.08.2021? 3. alebo mám ja cielene osloviť cestovnú kanceláriu?

Podľa novely zákona sa môžete rozhodnúť do 30 dní pred odchodom na dovolenku. Ak budete mať pocit, že dovolenku chcete stornovať, môžete tak spraviť a od cestovnej kancelárie dostanete "poukaz", stornopoplatok neplatíte. Ak sa rozhodnete cestovať, doplatok zaplatíte v kratšej lehote, namiesto 45 dní to je 30 dní pred odchodom na zájazd. Cestovná kancelária FIFO vás pred touto lehotou vyzve na doplatok.

22 máj 2020

Grécko je znova bližšie k otvoreniu letnej turistickej sezóny.

Grécka vláda oficiálne oznámila, že najneskôr do 15. júna sa otvoria všetky hotelové zariadenia. Grécko umožní vstup turistom predovšetkým z krajín s nízkym výskytom koronavírusu. Medzi takéto krajiny patrí aj Slovensko. Veľmi dôležitou správou je fakt, že krajina nebude požadovať testy na Covid-19! Tzv. zdravotné protokoly pre hotely a letiská budú oznámené už o niekoľko dní.

21 máj 2020, Ľubomir, Bánovce nad Bebravou

Vaša otázka

Zdravím, v decembri som si objednal zájazd do Turecka od 31. 07. 2020 - 11. 08. 2020. Následne som zaplatil zálohu vo výške 834,96 EUR a doplatok mám zaplatiť vo výške 768,00 EUR do 16. 06. 2020. Ak nechcem vycestovať na dovolenku, kvôli dnešnej situácií s Covid-19 ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Podľa novely zákona o zájazdoch môžete zájazd stornovať bez stornopoplatku, doplatok už neplatíte. Od cestovnej kancelárie dostanete "poukaz" v hodnote zaplatenej zálohy, ktorý môžete použiť na nový zájazd v sezóne 2020 alebo v sezóne 2021. Ak ho do 31.8.2021 nevyužijete, cestovná kancelária vám peniaze vráti späť.

21 máj 2020, Jana, Košice

Vaša otázka

Dobrý deň! Mám zaplatenú zálohu za júl, za zájazd do Grécka na Rhodos. Chcem sa opýtať či mám doplatiť doplatok ak nechcem vycestovať na dovolenku, kvôli dnešnej situácií s Covid-19 ale chcem využiť novelu zákona a presunúť si zájazd na budúci rok alebo využiť voucher. Ako mám postupovať lebo termín doplatku sa mi blíži. Ďakujem za odpoveď.

Ak chcete júlový zájazd stornovať z obavy pred koronavírusom, dostanete od nás "poukaz - voucher", ktorý budete môcť využiť v sezóne 2020, ale aj v sezóne 2021. Ak ho nevyužijete (neobjednáte si náhradný zájazd) do 31.8.2021, budú Vám peniaze, ktoré ste ako zálohu zaplatili, vrátané v plnej sume. Doplatok teraz nemusíte platiť. Jednoducho zájazd stornujte.

19 máj 2020

Slovenské hotely sa otvárajú, vyberte si dovolenku na Slovensku!

Štvrtá fáza otvárania ekonomiky umožnila otvoriť aj reštaurácie v hoteloch. Slovenské hotely sú pripravené. Dovolenka na Slovensku je tento rok veľmi dobrá alternatíva. CK FIFO mnoho rokov ponúka tento typ produktu. Pozrite si našu podstránku www.fifo.sk/slovensko a vyberte si z množstva ubytovacích zariadení na horách, pri vode, prípadne wellness pobyty či relaxačné pobyty v kúpeľoch. Pozor! Dopyt je veľký a kapacita na Slovensku veľmi obmedzená. Preto neváhajte!

18 máj 2020, Pali, Košice

Vaša otázka

Dobrý deň, sú v júli 2020 reálne autobusové zajazdy do Chorvátska cez Maďarsko ?

S veľkou pravdepodobnosťou áno. Maďarsko má na počet obyvateľov pomerne nízky výskyt prípadov vírusu. Maďarská vláda je však ešte opatrnejšia než slovenská a opatrenia uvoľňuje pomalšie. Do júla je však ešte dosť času.

17 máj 2020

Dopravný koridor do Chorvátska je čoraz reálnejší.

Slovinsko čoskoro otvorí hranice, Rakúsko postupne tiež otvára hranice. Počet nakazených na Slovensku, v Rakúsku, Slovinsku aj v Chorvátsku je minimálny. Počet nových prípadov v Maďarsku je ustálený na nízkych číslach. Situácia sa mení k lepšiemu rýchlejším tempom než sa očakávalo.
Slovinsko oznámilo, že karanténa, ktorá bola predtým povinná, sa už nebude vzťahovať na občanov krajiny EÚ. Slovinsko po výraznom znížení počtu infekcií otvorilo svoje hranice občanom EÚ. Tí môžu preto vstúpiť na územie Slovinska od 31. mája 2020 bez toho, aby museli ísť do predtým predpísanej sedemdňovej domácej karantény.
Rakúsko včera otvorilo hranice so Slovenskom, Českom aj Maďarskom. Kontroly na hraniciach budú už len náhodné. K ich úplnému otvoreniu by malo prísť 15. júna 2020. Rakúska vláda uviedla, že cieľom je dosiahnuť čo najviac slobody a čo najmenšie obmedzenia. Toto uvoľnenie bude ďalším malým krokom smerom k normálnemu stavu.

15 máj 2020, Jana, Bardejov

Vaša otázka

Dobrý deň, cela rodinka mame zakúpenú dovolenku do Turecka začiatkom júna. Cestovať s nami bude aj naša 15 mesačná dcérka. Do dvoch rokov neplatí žiadne poplatky. Keďže kvôli korona vírusu nebudeme môcť tento rok cestovať a dovolenka sa presunia na Další rok, bude to mat stále bez poplatkov keďže už prevrsi druhý rok? Ideme cez Vás druhý krát, tak snáď nesklamete.

Možnosť, aby dieťa do 2 rokov malo rovnaké podmienky v sezóne 2021 ako v sezóne 2020, hoci už bude mať viac než dva roky, musíme individuálne vyrokovať s každým hotelom zvlášť. Druhou oblasťou, troška zložitejšou, bude letecká doprava, kde sú nastavené medzinárodné pravidlá, ktoré sa meniť individuálne nedajú.

14 máj 2020, Takáčová Anna, Bratislava

Vaša otázka

Sme 2 dôchodkyne čiže najrizikovejšia skupina,máme teda nárok na vrátenie peňazí,kedže situácia je pre nás už riziková aj do budúcnosti vzhľadom na vek a naše zdravie? dakujem

Hoci médiá už avízovali usmernenie vlády SR týkajúce sa stornovania zájazdov a postupu pri vrátení peňazí v prípade "korony", nie je to ešte hotová vec. Momentálne sa tvorí tzv. paragrafové znenie tohto usmernenia, ktoré musí schváliť vláda a následne aj parlament. Tento proces potrvá ešte niekoľko dní.
Ak sa dôchodci budú nachádzať v tzv. "chránenej skupine", budeme povinní Vám peniaze po Vašom storne vrátiť.

13 máj 2020, Gabriela, Piešťany

Vaša otázka

Mám zakúpený zájazd do Turecka s odletom 2.6.2020 a mala by som uhradiť doplatok. Môžem to urobiť alebo mám počkať na rozhodnutie či sa zájazd uskutoční?

Termín doplatku na všetky júnové zájazdy sme posunuli na termín 29.5.2020, čiže úhradu nemusíte realizovať hneď. Odporúčame počkať na rozhodnutie vlády, na ktoré stále čakáme a ktoré by malo byť schválené už v týchto dňoch. Po prijatí novely Zákona o zájazdoch budeme všetkých našich klientoch informovať o ďalšom postupe.

12 máj 2020

Bulharsko je pripravené na leto.

Krajina patrí medzi najmenej zasiahnuté koronavírusom. Aj preto Bulhari očakávajú príchod zahraničných turistov. Otvorenie väčšiny hotelov je naplánované na prvý júnový týždeň. Najprv pre bulharských občanov.

Najneskôr od 1. júla 2020 však budú môcť hotely pri mori využívať aj cudzinci. Bulharsko je krajinou, s ktorou pri priaznivom vývoji pandémie eventuálne počíta aj Ministerstvo zahraničných vecí SR ako s jednou z možných otvorených destinácií.

11 máj 2020

Budú vytvorené štandardy pre hotely pre sezónu 2020.

Nemecká cestovná kancelária TUI stanovuje štandardy pre budúcu prevádzku svojich hotelov. Navrhuje, aby sa vytvorili podobné štandardy pre letnú sezónu všeobecne.

Príchod: Klienti sa môžu prihlásiť online pomocou hotelovej webovej stránky alebo svojho smartfónu. Registrácia je preto do značnej miery bezkontaktná.

Vzdialenosť: Všetci zamestnanci vo verejných priestoroch hotela, napríklad v reštauráciách, na chodbách alebo vo fitnes centrách, sú povinní zachovávať vzdialenosť 1,5 m až 2 m od seba a od hostí.

Reštaurácie: Kapacita hotelových reštaurácií je výrazne znížená. Stoly sa rozostavujú s minimálnou vzdialenosťou 1,5 m. To obmedzuje počet hostí v reštaurácii. S cieľom ponúknuť všetkým hosťom dostatočný čas sa predlžuje otváracia doba reštaurácií. Stoly v reštaurácii sa čistia iba vtedy, keď hosť nie je pri stole. Ak je to možné, zamestnanci obsluhujú hostí, pričom používajú ochranné masky. Samoobslužné ponuky, ako sú bufety, sa využívajú menej.

Zábava a aktivity: Vykonávajú sa športové a zábavné podujatia s malým počtom účastníkov a bez úzkeho kontaktu. Napríklad golf alebo tenis, ale nie futbalový turnaj.

Údržba a dezinfekcia: Všetky izby sú pred príchodom nových hostí vyčistené špeciálnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré tiež eliminujú potenciálne vírusy Covid 19. Osobitná pozornosť sa venuje čistiacim priestorom v kúpeľni, nočným stolíkom alebo zariadeniam pre každodenné potreby, ako je diaľkové ovládanie televízora. Počet dezinfekčných automatov v hoteli sa výrazne zvyšuje, takže hostia a zamestnanci si môžu dezinfikovať ruky na všetkých dôležitých kontaktných miestach. Patria sem napríklad všetky miesta, kde sa ponúka jedlo a nápoje, športové zariadenia a vstupná hala. Zamestnanci hotela pracujú v pevných tímoch, aby mohli rekonštruovať prípadné reťazce infekcie.

09 máj 2020

Zmení sa organizácia leteckej doprave pre dovolenky 2020?

Už teraz môžeme sledovať postupné spúšťanie leteckej dopravy. Aj tu pohyb klientov podlieha prísnym opatreniam.
Check-in (odbavenie na letisku) bude prebiehať tak, že v jednej rade (s odstupmi klientov) budú len cestujúci jedného lietadla, aby sa vyhlo kontaktu s inými cestujúcimi. To isté bude platiť pri výbere batožiny na príletovom letisku.

Obmedzí sa podávanie jedál na palube. Na krátkych trasách sa budú podávať iba nápoje, aj to formou prevzatia nápoja vo fľaše pri vstupe do lietadla. Cestujúci budú v lietadlách povinne nosiť rúška.

Letecké spoločnosti bojujú proti návrhu, aby stredné sedadlo zostávalo neobsadené. Argumentujú tým, že rentabilná obsadenosť lietadla začína pri čísle 76% a neobsadením strednej sedačky by sa kapacita znížila na úroveň maximálne 66%. To by radšej letecké spoločnosti nelietali.
Kabíny lietadiel budú po každom lete dezinfikované.

08 máj 2020

Turci vypracovali manuál realizácie letnej dovolenky v krajine.

Manuál obsahuje 244 opatrení. Niektoré z nich vyberáme:

 • Po príchode do hotela sa bude bezkontaktne merať teplota klienta.
 • Ak klient nebude mať vlastné rúško, dostane ho od hotela. Nosenie rúška však v areáli hotela nie je pre hostí povinné.
 • Medzi odchodom klienta a príchodom nového klienta bude dezinfekčná prestávka v trvaní 12 hodín.
 • Bufetové stoly budú k dispozícii, ale klienti sa nebudú obsluhovať sami, jedlá z bufetu im budú nakladať kuchári a čašníci.
 • Vzdialenosť medzi ležadlami pri bazéne a na pláži a stolmi v reštauráciách budú zväčšené. Hoteloví hostia, ktorí nepatria k sebe, nemôžu sedieť pri jednom stole.
 • Zariadenia ako turecké kúpele, sauna, fitnes, diskotéka a nočný klub zostanú zatvorené.
 • Väčšie animačné programy nebudú v ponuke, aby sa zabránilo zhromažďovaniu ľudí.
07 máj 2020

Budeme cestovať do Grécka?

Grécka vláda očakáva, že Komisia EÚ v polovice mája 2020 vyhlási jednotné pravidlá cestovania v Európe. V Grécku sa koronavírus rozšíril oveľa menej ako v iných krajinách EÚ. V tradičnej dovolenkovej krajine existuje v súvislosti s vírusom v súvislosti s populáciou iba niekoľko obetí. Z tohto dôvodu Gréci plánujú obnoviť cestovný ruch najneskôr 1. júla.
V prípade, že sa štáty EÚ nedohodnú na jednotných pravidlách cestovania, Gréci chcú dojednať cestovné pravidlá na bilaterálnej úrovni, aby sa cestovný ruch mohol obnoviť.

Aj Ministerstvo zahraničných vecí SR, slovami štátneho tajomníka Martina Klusa, pripustilo komunikáciu o možnom cestovaní slovenských občanov do Grécka už počas tejto letnej sezóny.

04 máj 2020

Chorváti očakávajú Slovákov počas letnej sezóny s otvorenou náručou.

Pre Chorvátov je cestovný ruch extrémne dôležitý, tvorí až 20% hospodárstva krajiny. Preto veľmi intenzívne pracujú na tom, aby bolo umožnené turistom z vybraných krajín, kde je nízky výskyt koronavírusu, stráviť letnú dovolenku v ich krajine. Chorvátsko sa snaží, aby bol zavedený jednotný celoeurópsky protokol, ktorý by zjednodušil cestovanie.

Ich snahou je vytvorenie dopravného koridoru cez Rakúsko a Slovinsko. Zatiaľ sa nespomína Maďarsko, ale pracujú aj na tejto alternatíve. Dopravný koridor umožní turistom zo Slovenska cestovať autom do Chorvátska.

Priamo v letoviskách budú zavedené zdravotno-hygienické opatrenia.
Hotely majú byť otvorené už od 20. júna 2020.

29 apríl 2020

Ako bude vyzerať letná dovolenka pri mori v sezóne 2020?

Základné pravidlá riešia minimalizáciu možnej nákazy medzi klientami. Hovorí sa o tzv. certifikácii hotelov alebo o vytváraní protokolov. Problematikou sa zaoberá veľa odborníkov, lebo cestovný ruch je nielen významným hospodárskym odvetvím, ale aj takmer potrebnou súčasťou života mnohých z nás.

 • Ubytovacie kapacity majú byť obsadzované na 50% kapacity.
 • Bufetové stoly so samoobsluhou budú nahradené obsluhou, pričom sa zdôrazňuje, že klient si naďalej bude môcť vybrať do sýtosti.
 • Čas stravovania sa predĺži a v niektorých hoteloch sa zavedie systém turnusov. Tým sa obmedzí počet klientov v reštaurácii. Budú ponúkané bezkontaktné animačné programy s menším počtom účastníkov.
 • Rúška nebudú povinné.
 • Odstup klientov na pláži bude minimálne 1,5 m. Spoločne na pláži však môže tráviť čas rodina alebo klienti patriaci k sebe.
28 apríl 2020

Máme nádej na letnú dovolenku pri mori v sezóne 2020?

Odpoveď znie: áno.

S blížiacim sa letom a znižovaním počtu nakazených koronavírusom sa objavuje možnosť, že sa dočkáme aj letnej sezóny pri mori. Chorvátsko sa snaží o vytvorenie cestného koridoru do krajiny. Gréci sú pripravení otvoriť hotely od 1. júla pre zahraničných turistov. Bulhari už koncom júna. Turci majú veľmi prísne opatrenia, aby sa minimalizoval výskyt vírusu. Na Tureckej riviére (Side - Alanya) je extrémne nízky výskyt vírusu. Tu isté platí aj o Grécku. Grécke ostrovy sú takmer bez vírusu.

Budú tu však obmedzenia. Nie je ešte jasné, či budú krajiny požadovať test na koronavírus. Obmedzené budú aj hotelové služby a stretávanie sa väčšieho množstva ľudí. Organizácia stravovania sa prispôsobí potrebám obmedzenia styku.

Pridať otázku

Pridať otázku < Späť

Top