Úvod  >  Andalúzia  >  Benalmádena

Dovolenka Španielsko - Andalúzia: ponuka fakultatívnych výletov

Gibraltár

Navštívte unikátny kus Británie obmývaný Stredozemným morom. Územie Gibraltáru tvorí povestná vápencová skala Rock of Gibraltár, s najvyšším bodom 426 m nad morom. Už pre starých Grékov a Rimanov bola dôležitým orientačným miestom - jedným z herkulových stĺpov, ktorý vyznačoval okraj vtedajšieho známeho sveta. V skale sa nachádza mnoho jaskýň a počas výletu navštívime jednu z nich - "St. Michael´s Cave". Ľudia kedysi verili, že z jaskyne vedie popod more cesta až do Afriky. Potom vyjdeme na Upper Rock (Hornú skalu), kde sa rozprestiera prírodná rezervácia s nádherným výhľadom na africké pobrežie. Môžete sa tu fotiť so známymi gibraltárskými opičkami - makakmi, ktoré majú podľa legendy úlohu strážcov. Traduje sa, že v okamihu, keď z útesu zmiznú opice, Briti stratia vládu nad Gibraltárom. Mix Španielska a Británie zažijete aj počas prechádzky Main Street, ktorú križuje pristávacia dráha. Červené telefónne búdky, britské poštové schránky, vôňa fish & chips pod temperamentným španielskym slnkom vo vás zanechajú originálny dojem. V blízkom zálive sa tiež môžete pokochať pohľadom na populáciu delfínov, ktoré sa dajú pozorovať z lode.

Gibraltar - opica ako atrakcia
Gibraltar - skala
Gibraltar - lanovka
Gibraltar - maják


Ceuta

Využite blízkosť španielskej Andalúzie od afrického kontinentu a pozrite sa s nami do mesta Ceuta. Autobusom sa doveziete na juh Španielska, odkiaľ lodným trajektom na sever Afriky, kde zažijete pravú arabskú atmosféru. V Ceute si užijete panoramatický výjazd na Monte Hacho, krásne výhľady na Gibraltársku úžinu, prejete sa mestom - trh, marocký obchod/argan. Na pobreží sa potom môžete okúpať a ochutnať sušené ryby. Ceuta je bezcolná zóna. Nezabudnite si plavky.

Maroko - ulica v Ceute
Maroko - spojenie dvoch kontinentov
Maroko - typická marocká keramika
Maroko - nákupy

Sevilla

Hlavné mesto Andalúzie, flamenca a býčích zápasov - Sevilla patrí jednoznačne k najvzrušujúcejším mestám krajiny. Počas zlatého veku Španielska sa práve tu zhromažďovali všetky bohatstvá z Nového sveta. Tomu zodpovedá aj kultúrne a historické dedičstvo, ktoré sa tu zachovalo. Nájdete tu hneď tri svetové kultúrne pamiatky UNESCO. Kráľovský palác Reales Alcázares, ktorý je perfektným príkladom maurskej architektúry a štýlu mudéjar. Najväčšia gotická stavba na svete Sevillská katedrála s vežou La Giralda, ktorá bola postavená na základoch mešity al-Moharrem. Archivo General de Indias - Indické archívy, kde sú uchované historické obchodné zmluvy s Novým svetom a doležité dokumenty popisujúce objavenie Ameriky. V Seville sa poprechádzate na jednom z najkrajších španielskych námestí - Plaza de España, ktoré je situované v Parku Maríe Luisy. Námestie dominuje areálu, ktorý vznikol pri príležitosti Iberoamerickej výstavy v Seville v roku 1929 a slúžil ako hlavné sídlo španielskej expozície na výstave. Nájdete tu tiež množstvo múzeí, medzi ktorými vyniká Námorné múzeum so sídlom v zaujímavej stavbe - Torre del Oro - Zlatá veža, ktorá bola v minulosti pokrytá zlatými kachličkami. Fascinujúce je aj Museo de Bellas Artes, kde môžete obdivovať diela sevillských majstrov ako Murillo, Zurbarán a Valdés Leal alebo aj niekoľko prác El Greca a Josého de Ribera. Sevilla rozhodne stojí za návštevu.

Sevilla - kráľovský pavilón
Sevilla - námestie
Sevilla - Zlatá veža
Sevilla - katedrála


Ronda

Romantické mesto Ronda je situované na severnej strane pohoria Sierra de Ronda a Španieli o nej hovoria, že je dušou ich krajiny. Čas života tu prežil dokonca i slávny Ernest Hemingway. Ak by ste sa chceli vydať po jeho stopách, stačí sa prejsť po starom meste La Ciudad alebo umelcovou cestičkou Paseo de E. Hemingway. Stará časť mesta je spleťou uličiek lemovaných domami s maorskými fasádami, ktoré vedú na skryté námestia. Narazíte tu však aj na monumentálne stavby ako Palacio de Mondragón so vzácnym mudejárskym dvorom, alebo palác Casa del Rey Moro, ktorého záhrady s fontánami a rybníkom s leknami navrhol architekt Jean-Claude Nicolas Forestier. Hneď v susedstve sa nachádzajú Arabské kúpele - Baños Arabes, skvost Rondy. Zachovalé klenby evokujú mystickú atmosféru orientálnych rozprávok. V Ronde sa nachádza aj jedna na z najstarších španielskych býčích arén - Plaza de Toros s kapacitou 5000 osôb. Práve tu sa v septembri koná Feria Goyesca - slávnosť toreádorov pomenovaná po slávnom maliarovi Franciscovi de Goyovi. Dominantou mesta je mohutný kamenný most, ktorý spája mesto ponad hlbokú roklinu - kaňon El Tajo s výškou 100 metrov. Okolie Rondy je posiate vinicami.

Ronda - kaňon El Tajo
Ronda - palác Mondragon
Ronda - mestečko na skale
Ronda - slávny aréna býčích zápasov

Granada a Alhambra

Vstúpte na chvíľku do sveta dávnych islamských panovníkov, ktorí si podmanili horkokrvných Španielov. Palác Alhambra v Granade a fascinujúca maurská štvrť Albayzín vás prenesie do exotiky, kde na chvíľu zabudnete, že ste stále v Európe. Alhambra, stredoveký komplex stavieb, ktorý sa nachádza na pahorku nad mestom, vám predstaví architektonickú zručnosť islamských umelcov. Maurskí básnici ju nazývali "perla zasadená do smaragdov" kvôli farebnosti budov a lesa okolo nej. Nechajte sa očariť jedinečnou kombináciou troch kultúr - moslimskej, kresťanskej i židovskej. Vyšplhajte sa na protiľahlý kopec, odkiaľ si vychutnáte ten najkrajší pohľad na kráľovský komplex, ktorý obklopuje pohorie Sierra Nevada. Prejdite sa uličkami s arabskými obchodíkmi s exotickými šatkami, kobercami a navštívte malebnú maurskú štvrť Albaycín. Alhambra je jedno z najpôsobivejších miest v Španielsku a niet divu, že je od roku 1984 súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Granada a Alhambra - maurský palác a bazén
Granada a Alhambra - pohľad na komplex palácov
Granada a Alhambra - stĺp
Granada a Alhambra - vstup do paláca

Córdoba

Córdoba je jedným zo španielskych miest s mimoriadne bohatou históriou. V 10. storočí bola Córdoba najväčším mestom v Západnej Európe a vďaka arabskému vplyvu aj jedno z najvýznamnejších intelektuálnych a umeleckých centier vtedajšej Európy. V roku 1984 bolo mesto pre svoje bohaté kultúrne dedičstvo vyhlásené za svetovú pamiatku UNESCO. Do historického centra Córdoby sa dostanete prekročením Rímskeho mosta - Puente Romano. Na konci mosta sa vypína niekdajšia obranná veža Calahorra. Prejdete majestátnym Víťazným oblúkom - Arco de Triunfo. Len pár metrov za mostom narazíte na svätyňu Córdoby Mezquite, ktorú postavili Maurovia podľa vzoru Veľkej mešity v Damasku. Ide o tretiu najväčšiu mešitu na svete a o najväčšiu mešitu na európskej pôde. Po dobytí Córdoby Španielmi sa z nej stala rímskokatolícka katedrála. Cez bránu La Puerta del Perdon sa vstupuje do klasického islamského nádvoria Patio de los naranjos, ktoré sa pýši presne 98-timi pomarančovníkmi zasadenými ešte v 18. storočí. Interiér katedrály je známy nekonečným počtom stĺpov a mauských oblúkov. Očarí Vás aj prechádzka mestom. Navštívite pevnosť Alcázar de los Reyes Cristianos, Calle de las flores (Ulica kvetov) a židovskú štvrť Judería s patiami v záplave kvetov. Navštívite aj jednu z posledných zachovalých synagóg.

Córdoba - Mihrab v mešite
Córdoba - Portada de la Feria
Córdoba - ulica
Córdóba - Alcazár
Top