Úvod  >  Blog  >  Články z ciest

Spojené Arabské Emiráty - dovolenka v Dubaji, Fujairah či Ras Al Khaiman?

19.01.2016


Ak si chcete užiť netradičnú exotickú dovolenku na Blízkom východe, vyskúšajte lákavú ponuku úžasného Dubaja, či neopakovateľného emirátu Ras Al Khaimah. Užite si obľúbené destinácie náročných cestovateľov a nechajte sa aspoň na pár dní unášať atraktívnou atmosférou s nádychom luxusu, pompéznosti a nekonečnej bezstarostnosti.

Nezabudnuteľné zážitky

SAE Abu Dhabi panoramaSpojené Arabské Emiráty sa skladajú zo siedmych emirátov, z ktorých má každý svojho vládcu, svoje špecifiká, svoje atrakcie, či dokonca vlastný odtieň asfaltových ciest. Dovoľte predstaviť Vám dva z nich: rušný a najznámejší Dubaj a pokojný a rozvíjajúci sa Ras Al Khaimah. Ani v jednom nie je núdza o nezabudnuteľné zážitky. Uchváti Vás honosnosť, ktorou sú popretkávané. Pritom sa nemusíte báť, že okázalosť nie je práve Vaša šálka kávy. Luxus v tejto krajine môže mať rôzne podoby – od veľkolepej architektúry, cez vychýrené nákupné centrá a najzábavnejšie atrakcie, až po dokonale upravené pláže, na ktorých si zaručene oddýchnete. A ak Vás náhodou takáto pompéznosť unaví, môžete sa zatúlať do krásnych starobylých uličiek, ktoré voňajú orientálnym korením a hýria tými najpestrejšími farbami.

Miesto, ktoré treba vidieť – Dubaj

Každá turistická destinácia má svoje špeciálne miesta, ktoré na svojich potulkách netreba vynechať. V Dubaji nemôžete prehliadnuť Vežu Arabov – Burj al-Arab, najznámejšiu ikonu mesta. Ide o superluxusný 7-hviezdičkový hotel v tvare plachetnice, ktorý stojí na umelo vytvorenom ostrove. Zaujímavosťou je pristávacia dráha pre helikoptéry, priamo na streche hotela, ktorú využívajú najnáročnejší a najváženejší hostia. Dovolenka v tomto hoteli nie je pre každú peňaženku, dokonca ani nie pre každú bohatú peňaženku, ale môžete si tu dopriať napríklad večeru v niektorej z vychýrených hotelových reštaurácii. K budove sa dostanete špeciálnou cestou cez more, vstup za rampu je povolený len hotelovým hosťom a tým, čo majú predplatenú niektorú zo služieb v ňom.

Unikát rovnakej dôležitosti sa nachádza neďaleko - ide o impozantnú Kalifovu vežu – Burj Chálifa, ktorá je so svojimi 828 centimetrami a 163 poschodiami najvyššou budovu na celom svete. Dohľad z vrcholku veže: 95 km. Interiérový dizajn: Giorgio Armani. Priamo pred vežou je vybudované prekrásne jazero s množstvom fontán – Dubai FountEmiráty - Dubaj - panorámaain. Denne sa môžete tešiť na trinásť nezabudnuteľných hudobno-svetelných show. Pred vežou sa nachádza svetoznámy Dubai Mall s obchodmi najluxusnejších svetových značiek, so „Zlatým trhom“, či klziskom pre tých, ktorým sa zunovali bežné atrakcie púštnej krajiny. Komu nestačí ľadová plocha, môže sa venovať zjazdovému lyžovaniu v neďalekom, nemenej honosnom nákupnom centre Mall of the Emirates. Že práve nemáte so sebou lyže? Nevadí, hneď pri umelo zasnežovanej zjadzovke sa nachádza požičovňa lyží a lyžiarskeho výstroja. Na výber je päť svahov rôznej náročnosti. Popri lyžovaní si doprajte nákupy luxusných produktov svetových značiek. Pokiaľ chcete zažiť tradičnejšie nákupy aj so zjednávaním cien, odporúčame navštíviť Gold Souk, Zlatý trh v centre starého mesta. Zo 600 obchodíkov sa na Vás bude ligotať 25 ton zlatých prsteňov, retiazok, náušníc, či iných výrobkov od výmyslu sveta a z dielní známych návrhárov. Nachádza sa tu aj najväčší prsteň na svete zapísaný v Guinessovej knihe rekordov, The Najmat Taiba (Taibská hviezda), s hmotnosťou 64 kg.

 

Nezabudnuteľný je pohľad na sídlo dubajského vládcu šejka Mohameda bin Rashid, Palace Zabeel, so vstupnou bránou podobnou parížskemu Víťaznému oblúku. V noci je palác ožiarený meniacimi sa farebnými svetlami, ktoré už samé o sebe vyvolávajú úžas. Aký úžas musí vyvolať vnútorné zariadenie paláca? Samozrejme nesmiete vynechať návštevu Palmového ostrova, alebo oddych na svetoznámej pláži Jumeirah. V archíve každého návštevníka SAE nesmie predsa chýbať fotografia na prekrásnej bielej pláži s úchvatným modrým morom a „plachetnicou“ v pozadí. 

 

Ak sa Vám zažiada trochu histórie, určite navštívte múzeum v prírode, Heritage Village (vstup zdarma!), kde sa na území 10.000 m2 dozviete všetko podstatné o histórii a tradičnom spôsobe života v emiráte Dubaj. Keď buEmiráty - Dubaj - mešitadete mať náladu na zábavu, na svoje si prídete v jednom zo zábavných parkov s množstvom adrenalínových atrakcií, ako napríklad Wild Wadi Water Park, Aquaventure Waterpark, Children’s City, Fantasy Kingdom, Wonderland či mnohé ďalšie. Všade sa dostanete po hlavnej tepne Dubaja, úžasnej Ceste šejka Zayeda - Sheikh Al Zayed Road, ktorú lemujú zelené palmy (starostlivosť ne stojí v tejto horúcej krajine bez dažďa nepredstaviteľné peniaze), klimatizované autobusové zastávky (pre tých najchudobnajších) a po ktorej jazdia také autá, že sa cítite ako na najnovšom ženevskom autosalóne. Zo sedačiek nových áut ani nezvliekajú igelitové poťahy, pretože o pár týždňov či mesiacov už toto vozidlo majiteľ väčšinou predá ďalej, ako ojazdené = nezaujímavé. Za volantom nie je zváštne vidieť 10-ročných chlapcov. Hoci nehodovosť týchto detí boháčov je vysoká, rodičia nie sú ochotní odopriať im tento luxus. Pre domácich je ideálna kombinácia veľmi drahého auta so zvláštnou ŠPZ – čím nižšie číslo, tým viac peňazí to stojí. Predbiehajú sa, kto bude mať ŠPZ s jednociferným číslom (tieto ŠPZ končia v trezoroch), mimoriadne sa cenia aj dvoj či trojciferné čísla.

Pokojný Ras Al Khaimah

Ak netúžite po ruchu veľkomesta plného mrakodrapov a obrovských nákupných centier, ale oceníte skôr oddych na pláži, je pre Vás ako stvorený susedný emirát s najbohatšou históriou zo všetkých: Ras Al Khaimah. Toto mimoriadne príjemné, pokojné a turistami vyhľadávané miesto je vzdialené od Dubaja iba hodinu cesty. Okrem púšte a krásneRas Al Khaimah plážho mora, tu nájdete hory či dokonca poľnohospodársky obrábané nížiny (vďaka dažďu, ktorý je tu častejší než kdekoľvek inde v S.A.E.). Aj kvôli týmto zeleným údoliam je Ras Al Khaimah považovaný za najkrajší zo všetkých emirátov. Veľká časť obyvateľov stále živí tradičným rybolovom, nájdete tu najväčšiu flotilu rybárskych lodí v celej krajine. 

 

Stavebný boom sa však už dostavil aj sem. Umelo vytvorené ostrovy, exkluzívne hotelové komplexy, zábavné a nákupné centrá, s tým všetkým počítajte. Za nákupmi sa môžete vypraviť do najstaršieho, najväčšieho a zároveň najobľúbenejšieho Manar Mall, alebo nedávno otvoreného Hamra Mall. Ak ste sa nasýtili nákupov, zabaviť sa môžete v ohromnnom vodnom parku Dreamland, či „ľadovcovom“ vodnom parku Iceland. Voľný čas môžete stráviť aj na túre v horách, spoznávaním historických pamiatok ako Jazirat Al Hamra so špecifickou architektúrou, či mnohých zachovalých pevností a múzeí v prírode. Odporúčame navštíviť exotický festival v púšti Awafi Desert, alebo múzeum National Museum of Ras Al Khaimah. Ak máte radi súčasnú architektúru, očaria Vás megaprojekty – umelo vytvorené ostrovy ako Mina Al Arab,  či Al Hamra Village aj s nákupným centrom. Relatívne dokončeným je projekt ostrova Al Marjan – štyri umelo vytvorené ostrovy v tvare morských koralov. Na ich pôde sa nachádzajú luxusné rodinné hotely Rixos Bab Al Bahr či hotely siete Hiton

Horský emirát Fujairah

 

Na východe štátu, pri hraniciach s Ománom, sa nachádza emirát Fujairah, ktorý od ostatných emirátov oddeľuje pohorie Hajar. Hlavné mesto, v ktorom žije väčšina obyvateľov (cca 150.000), má rovnomenný názov a ani ono sa nevyhlo stavebnému boomu. Turistov (a najmä turistky) zaujúma najmä krásne nákupné centrum Lulu MEmiráty - koberceall Fujaiah (otvorené v roku 2014), alebo Fujairah City Centre (premiéra v roku 2012). No aj v tomto emiráte sa dá vidieť kus histórie. Najatraktívnejšie sú pevnosti Fujairah Fort a Bithnah Fort. Fujairah Fort bola vybudovaná v roku 1670 a pýši sa titulom  najstaršia pevnosť v Spojených Arabských Emirátoch. Plnila nielen obrannú funkciu, ale bola aj sídlom vládnúcej rodiny. Pod pevnosťou sa môžete prejsť po skanzene Heritage Village, so zreštaurovanými starými domami, ukážkami spôsobu tradičného života a archeologickými vykopávkami. Pevnosť Bithnah Fort bola vybudovaná v roku 1735 a slúžila na stráženie strategických ciest cez pohorie Hajar. Nemenej atraktívna je mešita Al-Bidyah, najstaršia mešita na území Emirátov. Obdivovať môžete aj hrad Al-Hayl Castle - sídlo vládnúcej rodiny, vybudované približne pred 250 rokmi. Zbierkou artefaktov pochádzajúcich už z doby bronzovej a železnej, teda ešte z predislamského obdobia, sa môžete pokochať v múzeu Fujairah Museum. Keď sa dosýta nabažíte nákupov a pamiatok, oddýchnite si pri prekrásnom tyrkysovom mori Ománskeho zálivu, v niektorom zo skvelých hotelov.

Iný kraj, iný mrav

Nezabudnite, že v arabskom svete toto pravidlo platí dvojnásobne. Dávajte si pozor na priliehavé a vyzývavé oblečenie a myslite na to, že nie všetko, čo u nás považujeme za prirodzené, je dovolené aj v Spojených arabských emirátoch. S našimi sprievodcami sa však nemáte čoho báť. Na všetko Vás vopred pripravia a Vaša dovolenka v Dubaji či Ras Al Khaimah bude zážitkom na celý život!

Širokú ponuku exkluzívnych hotelov nájdete tu:

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - Fujairah

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - šatky

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - panoráma Dubaju

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - Dubaj

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - Dubaj marina

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - mešita

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - Veľká mešita

Spojené Arabské Emiráty - dhow

Spojené Arabské Emiráty - hotel The Emirates Palace


Dovolenkové Keep smiling :)Dovolenkové Keep smiling :)
Top