Úvod  >  Blog  >  Články z ciest

Objavte krásy Pobaltia

11.05.2015


Nie sú od nás veľmi ďaleko, a predsa o nich vieme veľmi málo. Pobaltské štáty v sebe ukrývajú mnoho krás, ktoré sú v rámci turistických cieľov, žiaľ, mnohokrát nedocenené. Ponorte sa s nami do jedinečnej atmosféry Estónska, Litvy a Lotyšska a spoznajte nové miesta, kde sa oplatí stráviť svoju najbližšiu dovolenku.

Rozprávkové Estónsko

Estónske hlavné mesto Tallin je mestom, ktoré by ste pri potulkách Pobaltím určite nemali vynechať. Stredoveký ráz  mesta vás vovedie do rozprávky. Prejdite sa dláždenými uličkami lemovanými šľachtickými domamiEstónsko - Tallin - panoráma mesta až na námestie, ktoré je čarovné zvlášť v zime. Objavte skvosty starého mesta ako domy nazvané „Tri sestry,“ známu Tallinskú radnicu, ale i Radničnú lekáreň, ktorá je najdlhšie fungujúcou lekárňou v Európe. Historické jadro s hradným vrchom Toompea, ktoré je najnavštevovanejšou časťou mesta, patrí dokonca aj do svetového dedičstva UNESCO. Vychýrená reštaurácia Olde Hansa umiestnená v budove Radnice je povinnou zástavkou všetkých gurmánov. Ochutnajte bylinkové pivo, mandle pražené s cesnakom, šafránové buchty podávané k jedlám z diviny či tradičnú mäsovú polievku. Dotyk súčasnosti nájdete v štvrti Rotermann quarter, ktorá je vlastne zrekonštruovanou továrňou či vo fascinujúcom Lennusadam - Námorníckom múzeu situovanom v hangároch hydroplánov. Históriu si však neužijete len v Talline. Za zmienku stojí napríklad aj prekrásny novogotický zámok Alatskivi, hrad Kuressaare či najstarší kostolík v Estónsku z 13. storočia s názvom Toomkirik. Tí, ktorí sa radšej prechádzajú v prírode ako v meste, sa nemusia obávať, že výlet do Estónska nezapadne do ich vkusu. Práve naopak, táto krajina je plná krásnej prírody, čo dokazuje aj jej neuveriteľných 1500 ostrovov, 1000 jazier a 7000 malých riek. Zaujímavým miestom je ostrov Saaremaa, pre ktorý sú typické veľké veterné mlyny. Niekoľko z nich nájdete aj v estónskom Etnologickom múzeu v Tallinne.

Očarujúca Litva

Nemenej okúzľujúcou krajinou na pobreží Baltského mora je Litva, v ktorej si príde na svoje snáď každý typ turistu. Podobne ako v estónskom Tallinne aj v pôvabnom Starom meste Vilniusu nájdete architektonické poklady, ktoré mu zabezpečili zápis do UNESCO. Priamo v srdci mesta stojí najznámejšie Gediminasovo námestie zo 16. storočia, zvyšky Horného hradu, Stará zbrojnica, veža či týčiaci sa rad niekoľkých chrámov. Z mnohých kostolov vás očarí najmä Katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava, ktorá je oslnivá už pri pohľade zvonka. V rámci litovskej histórie sa okrem Vilniusu oplatí navštíviť aj starobylé mestečko Trakai, rozprestierajúce sa medzi 60 jazerami, alebo archeologické nálezisko Kernavė, nazývané aj "litovská Trója". Neďaleko mesta Šiauliai nevynechajte tajomnú Horu krížov, čo je umelo vytvorený pahorok s tisíckami krížov z rozličných období. Niečo z úplne iného súdka ponúka zase Kuršská kosa - fascinujúci piesočný polostrov s borovicovými lesmi, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie národné parky krajiny. A ak si potrebujete odpočinúť, zaslúžený relax na vás čaká v malebných kúpeľoch Druskininkai.

Príjemné Lotyšsko

Geograficky Lotyšsko zapadá presne medzi Litvu a Estónsko. Ani tu nie je núdza o krásne miesta – Lotyšsko dopĺňa kolorit Pobaltských štátov priam ukážkovo. Jeho hlavné mesto Riga patrilo v minulosti spolu s Tallinnom či Gdanskom do spolku hanzových miest. Vtipne to pripomína aj socha Troch brémskych muzikantov, ktorú môžete obdivovať priamo z kaviarne v tieni monumentálneho kostola. V historickom centre Rigy, ktoré tiež patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, si môžete odfotiť Dom Černohlavcov, secesnú štvrť a trojicu domov Traja bratia. Symbolom starého mesta je čierna mačka, ktorej socha sa vypína na streche domu oproti sídlu bývalého Veľkého cechu. Zatúlajte sa aj na známy Centrálny trh, ktorý je jedným z najväčších v Európe. Hlavné mesto ako na dlani môžete zažiť na vrchu veže Kostola sv. Petra. Možnosti vidieť niečo zaujímavé sa však ani v prípade Lotyšska nekončia v hlavnom meste. Za prírodou sa oplatí vybrať do národného parku Gauja alebo na pláž Jurmala, kde si v lete užijete aj kopec zábavy. Ďalšie prechádzky históriou vám zabezpečí napríklad unikátny hrad Turaida alebo barokový palác Rundāle, ktoré vás už pri prvom pohľade vtiahnu do minulých dôb. Krásnych a inšpiratívnych miest nájdete v Pobaltí naozaj neúrekom. Ak si chcete užiť svoju dovolenku trochu netradične, vyberte sa na cesty po troch nezvyčajných krajinách, z ktorých sa zaručene vrátite plní neopakovateľných zážitkov a skvelých dojmov.

 AKTUÁLNA PONUKA CITY BREAKOV CK FIFO:

Sledujte naše akcie na stránke www.citybreaks.sk, kde nájdete aktuálne ponuky na predĺžené letecké víkendy.

 

 

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Tallin - Etnologocké múzeum

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Riga - dom v centre

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Riga - Dom Černohlavcov

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Riga - menu v reštaurácii

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Riga - jantárový trh

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Lotyšsko - zámok Rundale

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Tallinn - panorárama

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Tallinn - mlyn

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Tallinn

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Villnius

FIFO Citybreaks - Tallin - panoráma

FIFO Citybreaks - Talinn


Dovolenkové Keep smiling :)Dovolenkové Keep smiling :)
Top