Úvod  >  Blog  >  Články z ciest

Dovolenkové Keep smiling :)

05.06.2015


Alebo 10 tipov, ako cestovať na dovolenku s ľahkosťou a dobrou náladou.

"Kto chce cestovať šťastne, musí cestovať naľahko," povedal raz známy spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry. Je to jedna z najväčších cestovateľských právd, na ktorú by ste mali pamätať pri plánovaní každej dovolenky. Cestovať s ľahkosťou však neznamená len niesť si so sebou ľahkú batožinu, ale aj zbaviť sa nervozity a stresov. Ako na jedno aj druhé, vám poradíme v 10 praktických tipoch.

1. Pripravte si zoznam vecí, ktoré si chcete vziať so sebou 

Aby ste sa vyhli preddovolenkovej nervozite, spíšte si na papier všetko, čo budete potrebovať na svojich cestách. So zoznamom odporúčame nečakať až do poslednej možnej chvíle, ale začať s ním už v dostatočnom predstihu, aby ste mali čas premyslieť si, čo ešte treba do zoznamu pridať alebo, naopak, z neho odobrať. Veci, ktoré potrebujete dokúpiť, si vyznačte farebne. Niekomu tiež pomáha zaradiť si položky do jednotlivých kategórií, ako napríklad doklady, oblečenie, hygienické potreby, elektronika či zdravotné pomôcky a lieky.

2. Dobre si premyslite, do čoho sa zbalíte

Pokiaľ sa práve nechystáte zdolávať horské masívy, veľké batohy radšej odložte bokom. Pri klasických letných dovolenkách, v ktorých objavujete krásy miest, podmorského sveta a miestnych pláží, je absolútnym favoritom medzi batožinou kufor na kolieskach. Na letisku sa vyhnete starostiam s nadrozmernou batožinou a pri dlhej ceste určite oceníte aj kolieska na kufri, ktoré vám ušetria sily. Ak ste fanúšikom cestovných tašiek a nechcete ich vymeniť za kufor, hľadajte skôr pevnejšie materiály a pridané kolieska. Na víkendové výlety dokonale postačí malá príručná batožina.

3. Baľte sa vtedy, kedy vám to vyhovuje

Väčšinou sa stretnete s radou, že by ste sa mali začať baliť aspoň tri dni pred dovolenkou. V aktuálnej rýchlej dobe ale na takéto zdĺhavé balenie nemá nikto náladu ani čas, a tak to takmer vždy ostáva na poslednú chvíľu. Pravdou je, že pre mnohých je to nielen prirodzené, ale dokonca aj omnoho menej stresujúce. Naša rada preto znie, baľte sa vtedy, kedy vám to vyhovuje. Na to, aby ste nič nezabudli ani pri balení v posledný večer, predsa slúži dôkladne pripravený zoznam vecí, ktoré si chcete vziať so sebou. 

4. Nesnažte sa zbaliť celý dom 

Šampón, kondicionér, mydlo, dva druhy sprchovacích gélov, štyri uteráky, šesť paštét, trvanlivá saláma a konzerva fazule. Ste si istí, že to všetko budete potrebovať? Nezabudnite, že aj v tej najmenšej dedinke či najzabudnutejšom ostrove s pár desiatkami obyvateľov sa vždy nájde nejaký obchod, kde si budete vedieť zaobstarať všetky základné potreby. Nehovoriac o tom, že väčšina cestovateľov aj tak mieri do rušných turistických destinácií, kde je v hoteloch pripravené všetko, čo budete potrebovať.

5. Ťažké veci nahraďte ľahšími alternatívami

Prejdite si svoj zoznam vecí ešte raz a pouvažujte, či sa nejaká z položiek nedá nahradiť ľahšou alebo aspoň menšou alternatívou. Namiesto niekoľkých kníh si napríklad vezmite elektronickú čítačku, hry vymeňte za ich cestovné verzie. Ťažké rifle šikovne nahradia plátené nohavice alebo legíny a viacero rozličných topánok zase jedny ľahké, pohodlné tenisky alebo sandále, ktoré sa dajú využiť pri každej príležitosti.

6. Nepreháňajte to s elektronikou 

Nech akokoľvek zbožňujete svoj notebook, je zbytočné, aby ste ho so sebou ťahali na dovolenku. Mobil je dnes už prakticky malý počítač a pomôže vám s čímkoľvek, čo budete potrebovať. Vďaka nemu môžete pokojne nechať doma samostatnú GPS navigáciu, mp3 prehrávač či v prípade lepších zariadení aj foťák. Podobne šikovne poslúži aj menší tablet. Ich používanie sa však snažte obmedziť na minimum a vyberajte ich len vtedy, keď je to naozaj nutné. Na samotnej dovolenke vymeňte surfovanie na internete radšej za surfovanie na vode a užívajte si offline dovolenku plnými dúškami.

7. Doklady kontrolujte dvakrát

Väčšina vecí, ktoré doma náhodou zabudnete, sa dá v cudzej krajine zaobstarať pomerne jednoducho, prípadne sa bez nich dá dovolenka prežiť viac či menej v pohode. To však neplatí o dokladoch či platobných kartách. Pred odchodom si skontrolujte vždy dvakrát, či máte so sebou občiansky a zdravotný preukaz, pas, kreditné karty, peniaze v hotovosti, prípadne letenky a iné dôležité potvrdenia.

8. Na cestu sa pripravte dopredu

Recept na spokojnú cestu máte zaručený, ak sa na ňu pripravíte už vopred. Myslite prakticky a rozmýšľajte, čo všetko by sa vám mohlo na ceste hodiť. Na pohľad drobnosti ako tabletky proti nevoľnosti, štuple do uší alebo malý vankúšik na spanie môžu byť pri cestovaní na vysnívanú dovolenku doslova na nezaplatenie. Ak sa chcete vyhnúť panike pri hľadaní svojho kufra na letisku či pred autobusom, označte si ho farebnou stužkou, ktorá vám ho pomôže rýchlo identifikovať. 

9. Myslite na to, že si idete oddýchnuť

 Za každých okolností myslite na to, že dovolenka by mala byť synonymom oddychu a radosti. Snažte sa preto čo najviac myslieť pozitívne a užívať si všetko tak, ako sa len dá. Nenechajte sa vytočiť zabudnutou zubnou kefkou alebo meškaním autobusu a berte všetko s nadhľadom. A hlavne, dovolenka nikdy nebude tým správnym relaxom, ak neprestanete myslieť na prácu. Aj tí najzarytejší workoholici by si mali dať v tomto prípade pauzu a nechať mozog aspoň trochu oddýchnuť. 

10. Nechajte priestor improvizácii 

Nemusíte mať naplánované úplne všetko do najmenších detailov. Ak sa chcete vyhnúť stresom, že vám veci nevychádzajú podľa plánov, prenechajte priestor improvizácii. Svoje aktivity prispôsobte okolnostiam a nezúfajte, ak niečo na vašich cestách nevychádza tak, ako ste si to predstavovali. Vaše zážitky nebudú o nič menej vzácne, ak sa vaše pôvodné plány trochu zmenia.

AKTUÁLNA PONUKA LETNÝCH DOVOLENIEK CK FIFO:
Sledujte naše akcie na stránke www.fifo.sk, kde nájdete aktuálne ponuky LAST MINUTE zájazdov za skvelé ceny.

AKTUÁLNA PONUKA CITY BREAKOV CK FIFO:
Sledujte naše akcie na stránke www.citybreaks.sk, kde nájdete aktuálne ponuky na predĺžené letecké víkendy.

 

 

CK FIFO - LETO - pohoda

CK FIFO - LETO - pohoda

CK FIFO - LETO - pohoda

CK FIFO - LETO - pohoda

CK FIFO - LETO - pohoda

CK FIFO - LETO - nákupy

CK FIFO - LETO - pohoda

CK FIFO - LETO - pohoda


Spojené Arabské Emiráty - dovolenka v Dubaji, Fujairah či Ras Al Khaiman?Spojené Arabské Emiráty - dovolenka v Dubaji, Fujairah či Ras Al Khaiman?
Dovolenkové Keep smiling :)Dovolenkové Keep smiling :)
Objavte krásy PobaltiaObjavte krásy Pobaltia
Unikátne veľkonočné zvyky, o ktorých ste možno nepočuliUnikátne veľkonočné zvyky, o ktorých ste možno nepočuli
Top